Študija univerze v Edinburghu je pokazala, da ima učenje drugega jezika lahko pozitiven vpliv na možgane ne samo pri otrocih, temveč tudi pri odraslih. Na osnovi raziskave, v kateri je sodelovalo 262 oseb so ugotovili, da so se branje, verbalna komunikacija in inteligenca izboljšale pri večini. Bistveno vprašanje raziskave pa je bilo, ali učenje novega jezika lahko izboljša kognitivne funkcije oz. ali je za osebe z boljšimi kognitivnimi sposobnostmi bolj verjetno, da postanejo dvojezične.
Dr. Thomas Bak iz Centra za kognitivno staranje in kognitivno epidemiologijo na edinburški univerzi trdi, da je našel odgovor. Vsi udeleženci raziskave so govorili vsaj en tuj jezik (poleg angleščine). 195 udeležencev se je tujega jezika naučilo pred 18 letom in 65 pa kasneje. V raziskavi so primerjali podatke inteligenčnih testov, ki so jih testiranci, rojeni v Edinburgu, opravili pri starosti 11 let s podatki, ki so jih pridobili pri ponovnem testiranju istih oseb pri starosti 70 let.
Rezultati, ki so jih pridobili so izjemnega pomena in predstavljajo pomemben prvi korak pri razumevanju vpliva učenja tujega jezika in staranja možganov. Ugotovitve namreč kažejo, da imajo tisti, ki govorijo dva ali več jezikov bistveno boljše kognitivne sposobnosti. Najmočnejši učinki so vidni na področju splošne inteligence in branja. Izboljšali pa so se tudi pozornost, osredotočenost in govor. Učinki so vidni tako pri tistih, ki so se jezika učili zgodaj, kakor tudi pri tistih, ki so se tujega jezika učili kasneje.
Ugotovitve tako predstavljajo izjemno odkritje, saj se milijoni ljudi po svetu učijo tujega jezika v obdobju odraslosti. Znanstveno je torej dokazano, da znanje tujega jezika pomembno vpliva na staranje možganov ter da ni nikoli prepozno za učenje novega jezika.
Viri: The University of Edinburgh, Annals of Neurology
